pasja tworzenia modeli

Okręt WodnikModel drewniany, polskiego okrętu Wodnik z 1623 roku. Okręt w źródłach występuje pod niemiecką nazwą "Meerman" (pol. Wodnik).

Górny pokład, model okrętu Wodnik

Historia okrętu

„Wodnik” odznaczył się podczas zwycięskiej bitwy z eskadrą szwedzką pod Oliwą 28 listopada 1627. Jego kapitan Herman Witte został przed bitwą mianowany wiceadmirałem i dowódcą artylerii okrętowej polskiej floty, wobec czego „Wodnik” pełnił funkcję okrętu wiceadmiralskiego. Jego szyprem był Piotr Wedeman. Podczas bitwy „Wodnik” zaatakował i dokonał abordażu większego szwedzkiego galeonu „Solen”.

2 maja 1628 nowym kapitanem okrętu, na miejsce Wittego, który poniósł śmierć w grudniu 1627, został mianowany Hans Schröder. Podczas ataku szwedzkich wojsk wspieranych artylerią na polskie okręty stojące u ujścia Wisły koło Twierdzy Wisłoujście po północy 6 lipca 1628, „Wodnik” został wycofany w górę rzeki, ostrzeliwując się i ubezpieczając ogniem odwrót okrętu „Feniks”, który utknął na mieliźnie.

W styczniu 1629 roku „Wodnik” wraz z innymi polskimi okrętami został oddany przez króla Zygmunta III Wazę na służbę habsburskiej Ligi Katolickiej toczącej wojnę trzydziestoletnią, przybywając do Wismaru 8 lutego. Polskie okręty, stacjonując w Wismarze walczyły z flotą duńską i szwedzką w sporadycznych mniejszych potyczkach. 22 stycznia 1632 po kapitulacji Wismaru, polskie okręty zostały zdobyte przez Szwedów i wcielone do ich floty; „Wodnik” służył pod nazwą „Meerman”. Dalszy los okrętu nie jest znany.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wodnik_(okręt).

Historia modelu

Model ukończony w roku 1985. Zbudowany na podstawie Planów Modelarskich NR 32 (z 1969 roku).

2009 r. prace renowacyjne (odświeżenie złoceń, wymiana lin, ?)…

Dane techniczne

Skala: 1:25.

Wymiary:

  • długość: 1 770 mm,
  • szerokość: 640 mm,
  • wysokość: 1 500 mm.

Galeria

Kliknij ikonę FS w prawym dolnym rogu aby obejrzeć galerię na pełnym ekranie.
[flagallery gid=4 name=”Gallery”]

Uwaga! Galeria wymaga zainstalowania w przeglądarce Flash Playera. Możesz go pobrać ze strony Adobe.

Model na zamówienie

Model historyczny, ozdobny, muzealnej jakości wykonania.

Czas wykonania modeli ~2 000 roboczogodzin (tj. 12-13 miesięcy).

Jesteś zainteresowany podobnym modelem? Poznaj warunki budowy modeli na zamówienie i napisz do nas.Dodaj komentarz

Treść